BARTIN ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
HABERLER / Bartın Şehitler Müzesi oluşturalım
Tarih : 24.05.2017 Okunma : 1021
Vali Nusret Dirim, şehit yakınlarının evlerinde müze oluşturmasının aileleri yıprattığını belirterek, “Evlerde müze oluşturmak yerine tüm şehitlerimiz için kent merkezinde bir yerde Bartın Şehitler Müzesi oluşturalım” dedi.

Kent Tarihi Müzesi’nde şehitler için ayrı bir bölüm olacak

Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, beraberinde derneğin ilk fahri üyesi Sercan Engin ve dernek üyeleri ile birlikte Vali Nusret Dirim’i makamında ziyaret ederek, fahri üyelik projesiyle ilgili bilgiler verdi. Derneğin bu projesine sahip çıkan Vali Dirim, derneğin 5. fahri üyesi oldu. Derneğe gelir getirici projelerin desteklenmesi gerektiğini belirten Vali Dirim, Bartın Şehitler Müzesi oluşturulması gerektiğini belirtti. Derneğin müze projesini sahiplenmesini isteyen Vali Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ı telefonla arayarak yeni yapılan Kent Tarihi Müzesi’nde şehitlerimize de bölüm ayrılıp ayrılmayacağını sordu. Başkan Akın da Vali Dirim’e konuyla ilgili gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Evlerin müze gibi olması iyi olmuyor

Vali Dirim, konuşmasında; “Şehit yakınlarımızı çok stresli görüyorum. Psikolojik olarak sıkıntılar oluyor. Dernek olarak sizin belki bir çalışma yapmanız doğru olur. Siz çalışma yapın biz destek verelim. Profesyonel ekip de kurulabilir. Onlar için hep birlikte bir şeyler yapalım. Şehit yakınlarımızı evlerinin bir bölümünü müzeye dönüştürmek istiyorlar. Tabii böyle olunca sürekli taziye modunda oluyorlar. Kendilerini yıpratıyorlar. Evlerin müze gibi olması iyi olmuyor. Sürekli anıları hatırlamak insanı yıpratır. Böyle yapmak yerine Bartın Belediyesi’nin oluşturacağı yeni müzede sınırlı sayıda eşyalar sergilenebilir. Herkese bir oda veremez tabi ki. Bir oda da tüm eşyalar sergilenebilir. Kişisel eşyaları ve fotoğraflar olabilir. Bartın Şehitleri için bir bölüm oluşturulabilir” dedi.

Şehitlerimizin hatırları canlı kalmalı

Dirim; “Şehit yakınlarımız çok duygusallar. Tabii kolay değil. O nedenle çok hassas hitap etmek gerekiyor. Dernek olarak şehit yakınlarımıza sizin ulaşmanız daha doğru olacak. Sizin dernek olarak bir projeniz olsun. Bize düşen görevi yaparız. Oluşturulacak olan bu bölümde fotoğrafları yayınlanabilir. Hayat hikayeleri anlatılabilir. Yazılı bir şeyler olabilir. Ebediyen kalır. Bartın şehitleri için hep birlikte müze oluşturalım. Devlet olarak her şeyi yaparız. Şehit yakınlarımız evlerinde ki kendi müzelerini kapatmak gibi algılamasınlar. Şehitlerimizin hatırları tabi ki canlı kalmalı” diye konuştu.